•  

  • Dowód osobisty — informacja o dokumencie

    E-dowód to dowód osobisty z warstwą elektroniczną. Jest wydawany od 4 marca 2019 roku. Dowody wydawane po 7 listopada 2021 r. zawierają odciski palców oraz podpis posiadacza dowodu osobistego. Dokument taki możesz otrzymać, jeżeli masz ukończone 12 lat.

    Odciski palców są przechowywane w Rejestrze Dowodów Osobistych wyłącznie po to, by wydać dowód osobisty. Odciski są automatycznie usuwane z Rejestru:

  • w momencie odebrania dowodu przez obywatela lub
  • jeśli obywatel nie odebrał dowodu w ciągu 90 dni od daty wydania (czyli daty personalizacji zamieszczonej w dowodzie).
  • Uzyskaj dowód osobisty

    Kończy się ważność twojego dowodu osobistego? A może twój zwykły dowód jest jeszcze ważny, a chcesz mieć e-dowód? Zbliżają się twoje 18. urodziny i chcesz wyrobić swój pierwszy dowód? Możesz to zrobić w dowolnym urzędzie, niezależnie od adresu zameldowania.  Sprawdź, jak uzyskać dowód osobisty.

  • Uzyskaj dowód osobisty dla dziecka lub podopiecznego

    Chcesz wyjechać z dzieckiem lub podopiecznym za granicę, na przykład do innego państwa Unii Europejskiej? Wyrób dla dziecka lub podopiecznego dowód osobisty. Dowód osobisty jest potrzebny, gdy chcesz podróżować po krajach, które pozwalają przekraczać granicę na podstawie dowodu, na przykład kraje strefy Schengen, Albania, Czarnogóra.

  • Sprawdź, czy dowód osobisty jest gotowy

    Nowy dowód osobisty (w tym e-dowód) możesz odebrać po 30 dniach od złożenia wniosku, jednak zazwyczaj jest gotowy wcześniej. Tylko w szczególnych przypadkach termin może się wydłużyć. Dowód przygotowuje Centrum Personalizacji Dokumentów w Warszawie, a do urzędu gminy dostarcza go policja. Sprawdź, czy dowód osobisty jest już gotowy do odbioru.

  • Zgłoś utratę albo uszkodzenie swojego dowodu osobistego – unieważnij dowód

    Twój dowód osobisty zaginął lub został uszkodzony? Zgłoś to jak najszybciej w urzędzie gminy albo przez internet. Jeśli jesteś za granicą, zgłoś utratę lub uszkodzenie dowodu w konsulacie (osobiście, listownie, faksem). Po zgłoszeniu urzędnik unieważni twój dowód. Twój dowód osobisty został ukradziony? Wystarczy, że zgłosisz to na policji.

  • Zgłoś utratę albo uszkodzenie dowodu osobistego dziecka lub podopiecznego — unieważnij dowód

    Dowód twojego dziecka lub podopiecznego zaginął albo został uszkodzony? Zgłoś to jak najszybciej w urzędzie gminy albo przez internet. Jeśli jesteś za granicą, zgłoś utratę lub uszkodzenie dowodu w konsulacie (osobiście, listownie, faksem). Po zgłoszeniu urzędnik unieważni dowód. Dowód osobisty twojego dziecka lub podopiecznego został ukradziony? Wystarczy, że zgłosisz to na policji.

  • Zgłoś lub cofnij zawieszenie swojego dowodu osobistego

    Nie możesz znaleźć swojego dowodu (e-dowodu)? Możesz zawiesić jego ważność na 14 dni kalendarzowych. Dzięki temu nikt niepowołany nie będzie mógł go używać. Kiedy odnajdziesz dowód – od razu cofnij zawieszenie. Jeśli nie cofniesz zawieszenia w ciągu 14 dni kalendarzowych od zawieszenia, twój dowód zostanie unieważniony.

  • Zgłoś lub cofnij zawieszenie dowodu osobistego dziecka lub innej osoby

    Twoje dziecko zgubiło dowód (e-dowód)? A może zginął on osobie, którą się opiekujesz? Jeśli przypuszczasz, że dowód się odnajdzie, możesz zawiesić jego ważność na 14 dni kalendarzowych. Kiedy dowód się odnajdzie – od razu cofnij zawieszenie. Jeśli tego nie zrobisz w ciągu 14 dni od zawieszenia, dowód zostanie unieważniony. Sprawdź, jak zawiesić czyjś dowód lub jak cofnąć zawieszenie.

  • Sprawdź, czy dowód osobisty jest unieważniony lub zawieszony

    Każdy może sprawdzić przez internet, czy jego lub kogoś innego dowód osobisty jest unieważniony lub zawieszony. Dotyczy to tylko dowodów, które zostały wydane w Polsce.

  • Sprawdź swoje dane w Rejestrze Dowodów Osobistych

    Chcesz sprawdzić swoje dane, które znajdują się w Rejestrze Dowodów Osobistych (RDO)? Chcesz potwierdzić, że są poprawne? Sprawdź, jak uzyskać dostęp do swoich danych przez internet.

  • Zdjęcie do dowodu lub paszportu

    Chcesz wyrobić dowód osobisty lub paszport i potrzebujesz zdjęcia? Dowiedz się, jak powinno ono wyglądać.

  • Informacja ze strony Ministerstwa Cyfryzacji - obywatel.gov.pl

 https://obywatel.gov.pl/dokumenty-i-dane-osobowe

Na podanej powyżej stronie zjajdują się także formularze wniosków.
 

 

Podstawa prawna

  • Ustawa z dnia 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych (Dz.U. z 2021 r. poz. 816 z późn. zm.)
  • Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 14 października 2021 r. w sprawie wzoru dowodu osobistego oraz sposobu i trybu postępowania w sprawach wydawania dowodów osobistych, ich utraty, uszkodzenia, unieważnienia i zwrotu (Dz.U. z 2021 r. poz. 1856 z późn. zm.)
  • Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 26 lutego 2019 r. w sprawie warstwy elektronicznej dowodu osobistego (Dz.U. 2019 poz. 400 z późn. zm

Powrót

Metryka dokumentu

ukryj
Tytuł dokumentu:Dowód osobisty
Podmiot udostępniający informację:Spraw Obywatelskich
Informację opublikował:Rafał Matys
Data publikacji:08.11.2021 11:43
Wytworzył lub odpowiada za treść:
Data na dokumencie:08.11.2021
Informację aktualizował:Rafał Matys
Data aktualizacji:26.11.2021 12:36